Únor 2015

Řekni mi důvod!

21. února 2015 v 20:47 | Envy |  Mé jméno je Envy... pouze Envy
Jako šílení se pídíme za odpovědí, jako šílení chceme vědět proč. Proč jsme tady, proč žijeme, dýcháme, proč umíráme. Jaké je tajemství lidského bytí? Je snad skryto uvnitř nás?
Někde hluboko, hlouběji než se dostane šrapnel z výbuchu lidské nenávisti, hlouběji než se dostane chirurg, který chce pouze vyříznout kapří dušičku v nás. Někde za slezinou, nebo možná zamotáno hluboko mezi střevy... tam se skrývá to lidské tajemství?
Či uvnitř v našich hlavách, v mozcích, které postupně řídnou a ztrácí elegantní fazóny řeckých soch dávných bohů. Přímo za očima, kde nervy jiskří svými půlnočními neony.
Snad není vůbec mezi námi, neb jsme tohoto tajemství ztratili už dávno, dříve než jsme poznali celé pravdy.
Tak čeho se bát, když nelze najít odpovědi, proč raději nežít v nevědomosti a mělké bázni před světem. Proč se tedy bojíme, jaký máme důvod?
Neb bojíme se toho, že tu vlastně nejsme, že je něco špatně. Že člověk je vážně jen prchlivý omyl světa kolem. Že po nás nic nezůstane, krom prachu a hromady ohlodaných kostí.
Bojíme se toho, že jsme pouhé hromady kostí, masa, žil a krve. Že jsme jen sacharidy, bílkoviny a lipidy protkané neživým světem. Myšlenka děsí a zatmívá rozum.
Neb jsme jen nerozvážné lezoucí masy opatřené vůli a rozumem. A doufejme, že to nebylo jenom slepým nedopatřením.

Jelikož vím, o čem mluví... 7 smrtelných hříchů čtenáře

5. února 2015 v 15:52 | Envy |  Vržena katapultem
Jelikož si i Envy musí udělat čas od času radost, rozhodla se, že nechá následující půlhodinu shnít ve sladkém nicnedělání, respektive psaní článku.
Ano, ano, tak jest. A článek to bude pro tento svět docela netypický. Neb i já jsem se rozhodla, že napíšu článek ve formě tagu.
Uvidíte to zde nejspíše poprvé a zároveň naposledy. Ale co, zkusit by se mělo vše. A tento se mi opravdu líbil.
Drze jsem ho obšhlehla z blogu Liz, která mi to doufám odpustí.
Jinak jsem nominována nebyla a ani nikoho nebudu nominovat dál, tedy pokud si to nerozmyslím, nominacemi se příliš nezaobírám, neb jsem samozvanou vládkyní toho kraje, proto mi jsou trochu volné.
Měla bych se ale přestat vykecávat a začít něco dělat, neb půlhodina se značně krátí.

Chamtivost
Jakou nejdražší a nejlevnější knihu vlastníš?
Co se týče nejdražších knih, nějak se nemohu rozhodnout. Jednak neznám přesnou cenu, byly to většinou dary mé maličkosti a teď to dohledávat nebudu a také... nejdražší? To zavání i citovou hodnotou. Takže...
Mezi své nejdražší knížky řadím tři: Dějiny Japonska (Mason a Caiger), Obrázková encyklopedie koní (E. H. Edwards) (obrázková! :D) a tou jsem se potěšila já Vodovky - tempery - akvarel (R. Berry), která myslím té doby byla 329 Káčé.
Suma nejdražší knihy není zrovna závratná, kdežto s nejlevnější knihou jdu docela do extrému. Tou jest Žízeň po životě (I. Stone). Ano, konečně ji mám. Když už nic jiného, tak aspoň pro ty obrázky... A za tu jsem zaplatila 6 korun. Vážně. Nezničená, hezoučká, no možná trošku starší vydání. Ale člověk by to do ní neřekl. No, myslím, že mám doma pár knížek i levnějším (cca za 4 a 2 koruny, ale ty mi zas takovou radost neudělaly).

Hněv
Který autor v tobě vyvolává zlost?
Upřímně a na rovinu je jím Michal Viewegh. Čím to je, zkrátka netuším. Nějak jsme si prostě nepadli do noty. A tím bych to skončila, nebo se zas akorát naštvu.

Obžerství
Jakou knihu můžeš bez milosti hltat znovu a znovu?
Tady nelze zaváhat. Neustále, pořád a pořád čtu naprosto grandiózní počin Josepha Hellera a to Hlavu XXII. Kdo nečetl nepochopí. Na koho narazím, toho nutím si ji přečíst. A jsou tu jen dva možné póly - buď jsou stejně nadšení jako já, nebo je to zkrátka nebaví, náporu 500 stran podlehnout a knihu nedočtou.
Nicméně, já už jsem si ji přečetla pětkrát a stále mě baví. Opravdu. Myšlenka této knihy je tak vtíravá, geniální a přece smutná a sarkastická. Ne, už musím přestat básnit.

Lenost
Jakou knihu jsi kvůli lenosti zanedbávala?
Naprosto nejzanedbávanější knihou kvůli mé lenosti, nechuti a celkově nedostatku času je Válka s mloky od Karla Čapka. Tu mám rozečtenou až asi hanebných osm let. Což je hoodně dlouho. Nejspíš v ní jště někde najdu i záložku.

Pýcha
O jaké knize mluvíš, abys vypadala jako inteligentní člověk?
Počkat, tohle vážně někdo dělá? Myslím, že tohle by měl být ten nejhorší smrtelný hřích každého knihomola nebo i toho, který vzal do ruky v životě byť jen jednu knihu.

Chtíč
Jakých vlastností si nejvíce ceníš u mužských a ženských postav?
Vlastností... vlastností... nestačilo by napsat, že z mužských postav si nejvíce cením Yossariana? Hlavní postava Hlavy je stejně skvělá jako celé kniha, tak proč ho nemilovat.
Ženské postavy... marně pátrám v hlavě jakou poslední knížku jsem četla s ženskou hrdinkou, abych se měla čeho chytnout. Ale... No, ač nemůžu vypátrat žádnou konkrétní postavu, sepíšu sem takový ten obecný fujtajks, co neurazí nikoho. Samozřejmě, že nechci číst o nějakých uplakaných holkách, co se na nic nevzmůžou sami. Příjemně temperamentní a trochu zákeřné potvory ostřílené životem. Ano, ty já můžu. Příjemně temperamentní však chapej tak, že je to opravdu příjemné, prostě to jen dokresluje postavu, ne ty nabručené polopsychopatky, co se vytočí kvůli maličkosti. To vážně ne.

Envy
Jaké knihy by sis nejvíce přála dostat?
No, touto otázkou jsme se jaksi dostali do domoviny.
Třeba pro začátek by mi stačilo jedna kniha z výročního vydání Hlavy. Ale která z těch čtyř? Ach, to je dilema. Možná lepší, aby ho někdo rozhodl za mě. Možná by mi ten někdo mohl dát všechny čtyři.
Následně by mohl do mého vlastnictví připadnout i výtisk knihy Zavíráme!, což je volné pokračování Hlavy.
Pak bych se nezlobila, kdyby se mi dostalo osobního držení něčeho hezkého o van Goghovi. To už ale zrovna nevím, co by se mi pozdávalo konkrétně.

Myslím, že jsem to docela zvládla. Ještě aby ne...
Ten pocit, když do x barevného vyhledavače zadáte: van Gogh příběh a ono to najde film. Joj, že bych měla na co koukat, když už mi ten seriál s konečnou platností skončil...?
Ne, nemám. Proč tam musí hrát zrovna on?! Celý mi to zkazil! Ani na nového Sherlocka se kvůli němu nemůžu koukat...!